spacer.png, 0 kB
Heckler & Koch MP5 (wikipedia) PDF Tisk Email
Středa, 09 Únor 2011 10:45

 

 
Heckler & Koch MP5
MP5.jpg
Typ samopal
Místo původu Německo Západní Německo
Historie služby
Ve službě 1966 – dosud
Historie výroby
Konstruktér Tilo Möller, Manfred Guhring, Georg Seidl, Helmut Baureuter
Výrobce  Heckler & Koch
Výroba 1966 – dosud
Základní údaje 
Hmotnost 2,54 kg
Délka 680 mm s pažbou
Délka hlavně 225 mm
Typ náboje 9x19mm Parabellum
10 mm Auto (MP5/10)
.40 S&W (MP5/40)
Kadence 800 ran/min
Úsťová rychlost 400 m/s
Zásobování  municí schránkový zásobník na 15 nebo 30 nábojů
Hledí stavitelné dioptrické

Heckler & Koch MP5 (Maschinenpistole 5) je samopal vyráběný německou společností Heckler & Koch. Vyvinut byl v 60. letech 20. století, poprvé byl uveden roku 1966 pod názvem HK54.

Zbraň je vybavená pevnou, sklopnou (model PDW) nebo vysouvací pažbou (typ SD6, A5, J). Je používána po celém světě ve vojenských a policejních úřadech; prakticky všemi speciálními jednotkami po celém světě. Jeho hlavní výhodou je jeho kompaktnost. Používá závěr uzamčený uzamykacími válečky, dosahuje vysoké přesnosti a spolehlivosti, ale použitý systém uzamknutí způsobuje vysokou výrobní náročnost a tím pádem i vysokou cenu zbraně. Zbraň používají české i slovenské speciální jednotky.

Německá teroristická skupina RAF použila siluetu této zbraně ve svém logu.

Historie

Samopal MP5 vznikl v roce 1960 ve společnosti Heckler & Koch GmbH, samopal nezapře příbuznost s útočnou puškou G3.Samopal byl na svou dobu revoluční střelbou z uzavřeného závěru a systému uzamčení válečky. Samopal používá náboje ráže 9 mm Luger, ale byla zkonstruována varianta MP5/10 používající výkonnější náboje ráže 10 mm Auto. Vzhledem ke svým parametrům byla zbraň zajímavá pro speciální jednotky.

Současnost 

V současnosti lze říci, že zbraň se stala synonymem pro operace speciálních jednotek v budovách. Je používána speciálními jednotkami prakticky po celém světě. Výjimkou mohou být jednotky východních zemí používající zbraně vycházející konstrukčně například z AK-47. Také Rakouské speciální jednotky EKO Kobra a Jagdkommando, používají Steyr AUG, případě použití zbraně jako samopalu v pistolové ráži 9mm Luger, jako MP88.

Samopal je v současnosti vyráběn mateřskou firmou Heckler & Koch v Obersdorfu. Dále je licenčně vyráběn švýcarskouzbrojovkou Brüger & Thomet, která také vyrábí pro tuto zbraň předpažbí opatřené montážními raily. Zbraně mohly být doposud vybaveny pouze předpažbím s integrovanou svítilnou. Samopal ve variantě MP5K (kurz - krátký), byl pro potřeby ochrany VIPtaktéž zabudován do "střílejícího diplomatického kufříku". Nevýhodou samopalu je jeho vysoká cena.

 

Konstrukce

Samopal střílí z uzavřeného závěru, používající systém uzamčení válečky. Zde je nevýhodou případná citlivost na druhy použité munice. Napínací páka je umístěna na levé straně zbraně nad předpažbím. Selektor režimu střelby je umístěn v dosahu palce střílející ruky. Zbraň je zásobována ze zásobníku mírně prohnutého tvaru (ve variantě na 10 mm náboje rovného) s kapacitou 15 nebo 30 nábojů. Uvolnění zásobníku probíhá stisknutím páčky umístěné mezi lučíkem a zásobníkovou šachtou směrem k zásobníkové šachtě a vyjmutí zásobníku. Zbraň není vybavena střeleckou pohotovostí. Selektor režimu střelby umožňuje dle variant zbraně volbu režimů:

 1. zajištěno
 2. jednotlivé výstřely
 3. tříranné dávky
 4. plně automatická střelba

Zbraň má podobné vlastnosti jako pozdější samopal UMP.

Varianty

alt
MP5SD3
 • MP5A1 - Teleskopická ramenní opěrka, či pevná pažba, selektor umožňuje střelbu fullauto (plně automatické/jednotlivými výstřely
 • MP5A2 - Pevná pažba, selektor umožňuje pouze střelbu fullauto/jednotlivými výstřely
 • MP5A3 - Teleskopická ramenní opěrka, selektor umožňuje střelbu fullauto/jednotlivými výstřely
 • MP5A4 - Pevná pažba, nové provedení těla zbraně, selektor nabízí možnost střelby třírannými dávkami.
 • MP5A5 - Teleskopická ramenní opěrka, nové provedení těla zbraně, selektor nabízí možnost střelby třírannými dávkami.
 • MP5K PDW - PDW - Personal Defence Weapon - osobní obranná zbraň. Jde o zkrácenou verzi zbraně, vybavenou přední rukojetí na předpažbí a sklopnou ramenní opěrkou, která u provedení MP5K není.
 • MP5SD - série zbraní konstrukce MP5 vybavená integtovaným tlumičem hluku výstřelu.
 • MP5/10 - varianty zbraně v ráži 10 mm Auto
 • MP5/40 - varianty zbraně v ráži .40 S&W
Aktualizováno Středa, 09 Únor 2011 13:45
 
„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich